Drinki w domu – czyli jak powinno się je przyrządzać?

Poznaliście już rodzaje szkła ogólnodostępne w Waszych domach oraz sprzęt kuchenny, który doskonale zastąpi profesjonalny zestaw barmański. Wiecie też o tym jak umiejętnie wykorzystać domowy barek oraz jak niewiele potrzeba żebyście zostali bohaterami Waszych imprez, tak aby zaskoczyć i w odpowiedni sposób zadbać o Waszych gości.

Dziś przedstawimy Wam główne sposoby miksowania, tak abyście wiedzieli jak w poprawny sposób przygotować swoje ulubione koktajle.


Obejrzyj zapis z Warsztatów Barmańskich online – KLIKNIJ

drinki w domu

Drinki w domu – sposoby przygotowania

Każdy koktajl ma swoją metodę przygotowania. Jest ona ważna, ponieważ dzięki niej uzyskacie efekt smakowy opisany w przepisie koktajlu. Swoje drinki możecie wykonać na wiele różnych sposobów. Niektóre będziecie musieli wstrząsnąć lub wymieszać, jeszcze inne wymagają użycia blendera, a czasem wystarczy je wlać bezpośrednio do szklanki lub kieliszka.

barmani-na-wesele

A więc przyjrzyjmy się tym sposobom bliżej.

Wstrząsanie czyli Shake

Otóż shake’owaniem, czy też po naszemu „szejkowaniem”, nazywamy mieszanie koktajlu w shakerze, poprzez energiczne potrząsanie nim. Pewnie znacie popularne określenie „Wstrząśnięte nie zmieszane”, którego dość często używał James Bond 007 zamawiając swoje ulubione Martini. 

uśmiech barmana

SHAKE – SHAKE – krok po kroku:

1. Otwieracie shaker (w domowych warunkach możemy użyć również słoika)

2. Wlewacie składniki naszego koktajlu

3. Całość zasypujecie lodem.

4. Zamykacie shaker (zakręcamy słoik)

5. Energiczne potrząsacie, aż do momentu schłodzenia i wymieszania znajdującej się w nim mikstury około 15/20 sekund

6. Zawartość przelewacie do odpowiedniego szkła

I tym właśnie sposobem przygotowaliście swój shake’owany koktajl!

UWAGA!
Do shakera nie wlewajcie napojów gazowanych, ponieważ nie odpowiadamy za nieprzewidziane eksplozje 🙂

Tym sposobem przygotujecie np. Martini Espresso czy nasz autorski koktajl, którym się zachwycacie podczas imprez Czerwona Sukienka A.K.A Malinowa Rozkosz

Budowanie czyli Build

Jest to najprostszy sposób przyrządzania drinków. Przygotowując koktajl budowany, wlewacie wszystkie składniki w odpowiedniej kolejności do szklanki wypełnionej lodem. Jeżeli nie jest to koktajl wielowarstwowy (kolorowy) i nie liczy się w nim efekt wizualny, możecie przemieszać go długą łyżką.

Przykładem koktajlu budowanego jest m. in. kultowe Cuba Libre czyli połączenie rumu, coli i limonki.

drinki z rumem

Ugniatanie czyli Muddle

Jest to sposób, w jaki możecie wyciągnąć z owoców i ziół jak najwięcej aromatu. Do pustej szklanki należy wrzucić owoce lub zioła, z których chcielibyście wydobyć niesamowity aromat oraz smak. Następnie przy użyciu np. odwróconego tłuczka ugniatacie zawartość szklanki. Następnie uzupełniacie resztą składników i po przemieszaniu koktajl jest gotowy. Znakomitym przykładem będzie tu Mojito, w którym jako pierwsze ugniatacie cząstki limonki aby wydobyć z nich sok.

jak zrobić MojitoMieszanie czyli Stir

Metoda, która najczęstsze zastosowanie ma w koktajlach mocno alkoholowych. Gdy wspomnieliśmy „Wstrząśnięte nie zmieszane” to aby to rozróżnić chodzi nam o tę drugą metodę – mieszanie 🙂 Polega ona na tym, że do osobnej dużej szklanki wlewacie odmierzone składniki Waszego koktajlu.

drinki w domu

Następnie wypełniacie tą szklankę lodem i kolistymi ruchami mieszacie kilkukrotnie Waszą miksturę. Tak przyrządzony koktajl należy odcedzić, przelewając do właściwej szklanki wypełnionej lodem.

Tą metodą przyrządzicie np. Old Fashioned, który zapewne dobrze znają miłośnicy whisky.

Miksowanie czyli Blend

Ta forma przyrządzania koktajli pozwoli Wam uzyskać efekt sorbetu. Wystarczy, że do blendera kielichowego wlejecie wszystkie składniki. Następnie należy dosypać lodu (najlepiej kruszonego) tak aby nie wystawał poza poziom płynów. Pozostaje przygotować szkło i włączyć przycisk „START”.

koktajl na weseleTak dobrze zblendowany koktajl przelewamy bezpośrednio do szkła. Ta metoda świetnie nadaje się do przyrządzenia koktajli na świeżych owocach, które wrzucacie bezpośrednio do blendera.

W ten sposób stworzycie m. in. Pina Coladę czy chociażby najczęściej zamawiany przez Was przy naszym barze koktajl – Mango Star.

barman na wesele

W przepisach na Wasze ulubione koktajle spotkacie się z różnymi sposobami ich przyrządzania. W dzisiejszym artykule opisaliśmy Wam każdy z nich. Sprawdźcie artykuły z koktajlowymi przepisami na naszym blogu i możecie brać się do dzieła!

Jeżeli w trakcie miksowania będziecie mieli jakieś pytania – piszcie do nas śmiało. Gdybyście chcieli wraz ze przyjaciółmi nauczyć się profesjonalnie przyrządzać drinki w domu – zaproście nas na swoją domówkę. Gwarantujemy 100% wiedzy i dobrej zabawy!

#dozobaczeniaprzybarze

warsztaty barmańskie