Dziś obchodzimy Światowy Dzień Whisky ????

Szkoda, że w tym roku wypada on w środku tygodnia, ale już za parę dni weekend, więc śmiało będziecie mogli wybrać się do Waszego ulubionego koktajlbaru aby celebrować ten dzień.

Zapytaj o ofertę Drink Baru na swoją imprezę!

Jaki koktajl przychodzi Wam do głowy jak myślicie o whisky??

Część z Was pewnie powie Whisky Sour czy Lynchburg Lemonade… My natomiast proponujemy największy, a zarazem najstarszy klasyk – Old Fashioned! Jak w przypadku wielu koktajli, historii jest zawsze tyle, że nigdy nie wiemy, która jest najbardziej prawdziwa. Koktajl pochodzi podobno z 1806 r. więc jego pierwotna wersja nie zmieniła się przez prawie 200 lat. Alkohol, odrobina wody, cukier i gorzkie krople.

Przygotuj swojego “Old’a”

Whisky Cocktail zamiast porannej kawy!

Old Fashioned początkowo był znany jako Whisky Cocktail, którego uznawano go za koktajl, który ma otwierać rano oczy zamiast porannej kawy (sprawdź artykuł o likierze kawowym kliknij ==> Kahlua)  Od lat 70 XIX wieku barmani oczarowani nowymi dostępnymi alkoholami i likierami zaczęli modyfikować koktajl i wzbogacali go odrobiną Absyntu, likieru Curacao, Maraschino czy Chartreuse. Po wielu twistach koktajl zachował jednak swoją pierwotną recepturę, która do dziś jest znana na całym świecie.

Koktajl czy Kawa?

Kto wymyślił koktajl Old Fashioned?

Różni ludzie i bary mówią, że to właśnie oni wynaleźli Old Fashioned, ale to chyba tak jak z każdym koktajlem. Najbardziej znana historia mówi, że został wynaleziony w Pendennis Lousville w Kentucky. Barman o imieniu Martin Cuneo stworzył podobno koktajl dla Pułkownika Kentucky Jams’a E. Pepper’a, który był również właścicielem destylarni bourbonu. Podobno wersja tej historii została obalona ale niektórzy przypisują powstanie Old Fashioned właśnie temu barmanowi,  w wersji na syropie cukrowym.

W czasach prohibicji w Stanach Zjednoczonych (1919 – 1933) cieszył się bardzo dużą popularnością i wtedy to też zdobiono go bogato owocami: pomarańcz, wisienka, plaster ananasa, aby wyglądał na bezalkoholowy i aby zabić smak ówczesnego niezbyt dobrego alkoholu. Jedno jest pewne wraz z Manhattanem i Martini jest prekursorem historii koktajli. 

Przygotuj swój wyjątkowy koktajl na bazie Whisky i świętuj z nami!

Old Fashioned

 • 60 ml Whiskey Amerykańska lub inna ulubiona Whisky
 • kostka cukru lub 10 ml syropu cukrowego
 • odrobina wody do rozpuszczenia cukru
 • 2 krople Angostura Bitters (gorzka wódka do aromatyzowania koktajli)

  Szkło:
   Niska szklanka do whisky (short glass)
  Metoda: Mieszanie (Stir)
  Dekoracja: skórka z pomarańczy, wisienka koktajlowa

Sposób przygotowania

Istnieje wiele sporów jak prawidłowo powinien zostać przygotowany ten koktajl. My poniżej przedstawiamy Wam nasz sposób, dzięki któremu uzyskujemy idealny balans i smak Old Fashioned.

Bezpośrednio w szkle skrapiamy kostkę cukru Bitters’em Angostura, po czym dolewamy odrobinę wody aby rozpuścić cukier. Wsypujemy 3 kostki lodu i wlewamy porcję 20 ml Whisky. Mieszamy aż do rozpuszczenia 1 kostki lodu. Powtarzamy cały rytuał 3 razy. Dekorujemy skórką z pomarańczy lub wisienką koktajlową i aromatyzujemy koktajl.

Szklaneczki w górę Kochani! Można rozpocząć celebrację 🙂

Chcesz przygotować swoje Old Fashioned?

Już dziś zarezerwuj swoje miejsce na Warsztaty Koktajlowe!
Link do wydarzenia ==> Warsztaty Koktajlowe 

#dozobaczeniaprzybarze