Przygotuj najpopularniejszy koktajl na świecie! 

Mojito – któż nie próbował tego koktajlu? Najczęściej zamawiany na świecie orzeźwiający koktajl na bazie rumu, mięty i jeszcze kilku dodatków. No właśnie ale jakich? Jak zrobić oryginalne i dobre Mojito? A może Mohito? Czy może jednak to jest Modżajto?

Przy naszym barze zamawiacie ich setki!

Nie ma na co czekać! Czas zabrać się za miksowanie!

Mojito

Dziś zrobisz swoje pierwsze, a może już kolejne Mojito, poznasz historie powstania tego koktajlu i to w jaki sposób poprawnie wymawiać tę nazwę.

Historia

Warto abyś na początku poznał jak powstał ten legendarny koktajl.

Dokładnego pochodzenia Mojito oczywiście nie znamy. Jedna z legend głosi, że żyjący w XVI wieku korsarz sir Francis Drake wymyślił orzeźwiającą mieszankę podczas jednej z imprez, którą organizował na swoim okręcie. Koktajl początkowo nazywał się “Drake / Draque” i składał się z Aguardiente (prekursor rumu, surowy destylat z trzciny cukrowej) cukru, limonki i mięty.

limonka

Znany korsarz podróżując swoim statkiem zawsze miał pod ręką wszystkie składniki na stworzenie Draque. Był to idealny trunek aby złagodzić gorączkę i przeziebienie podczas długich podróży. Drake przekształciło się w Mojito w 1940 roku, a opisał ten fakt Frederick Villoch.

„Kiedy aguardiente zastąpiono rumem, Drake nazwano Mojito”

Inna historia mówi o tym, że Mojito powstało w barze “Bodeguita del Medio”, który znajduje się w Hawanie. To właśnie tam dość często bywał Ernest Hemingway, który był pasjonatem kubańskich trunków takich jak Mojito i Daiquiri.  

Mojito – wymowa

Modżajto, Moskato, Makiato, Modżito, Mokito, Moskito, Mohato!

Przy barze gdy goście zamawiają koktajl Mojito padło już wiele nazw. Na warsztatach barmańskich, które często prowadzimy pierwsze pytanie, które się pojawia to: “Jak to się poprawnie wymawia?!”

Mięta

Koktajl ten jak już wiecie powstał na Kubie, która jest hiszpańskojęzyczna, a J w języku hiszpańskim czytamy jak polskie H tak więc poprawna wymowa koktajlu to Mohito. Dokładnie tak samo jak nazwa popularnego sklepu z modą dla kobiet 🙂

Koktajl Mojito

Magiczne zaklęcie

Pochodzenie nazwy ‚Mojito’ tak samo jak historia powstania koktajlu nie jest do końca znane. Być może pochodzi ona od słowa „mojado”, co w języku hiszpańskim oznacza „mokry”. Inni twierdzą, że pochodzić również od słowa „mojo”, które oznacza czar lub magiczne zaklęcie.

MojitoPewne jest to, że nie ważne czy użyjecie nazwy ‚Mojito’, ‚Mohito’, ‚Modżajto’, ‚Moskato’, ‚Modżito’,  to ten orzeźwiający koktajl oczaruje  każdego kto go spróbuje. To idealny koktajl na lato i na domowe imprezy.

Spróbuj przygotować go w domu!

warsztaty barmańskie

Mojito przepis i zakupy 

Aby przygotować Mojito w domu będziesz potrzebować kilka składników:

  • Biały Rum
  • mięta
  • limonki
  • syrop cukrowy lub brązowy cukier
  • woda gazowana
  • szklanka typu long – wysoka szklanka do drinków

Mięta

Receptura Mojito

40 ml Rum
10 ml syrop cukrowy lub 2 łyżeczki brązowego cukru
8/10 listków mięty
pół limonki
dopełnienie Woda gazowana

szkło: long
sposób przygotowania: muddle
lód: kruszony
dekoracja: szczyt z mięty

KoktajleJak zrobić Mojito?

Przygotuj swoją ulubioną wysoką szklankę do drinków. Na początku wrzuć limonkę pokrojoną w cząstki i wlej 10 ml syropu cukrowego. Uważaj aby nie przesadzić z ilością ponieważ później koktajl będzie za słodki. Możesz również użyć brązowego cukru (2 łyżeczki) jednak aby uzyskać dobry balans w koktajlu będziesz musiał dobrze rozpuścić cukier.

syrop cukrowy

Następnie  ugniatamy wszystko muddlerem lub jeżeli nie macie profesjonalnego sprzętu barmańskiego w domu możesz użyć drugiej części tłuczka do mięsa. Wszytko po to aby wycisnąć sok i aromat z limonki. Pamiętaj aby nie zniszczyć limonki doszczętnie, ponieważ w białych częściach skórki znajduje się gorzki posmak.

jak zrobić Mojito

Następnie wrzuć kilka liści świeżej mięty, którą wcześniej warto klepnąć w dłoniach ponieważ dzięki temu wydobędziesz aromat ze struktury liści. Całość zasyp kruszonym lodem na ok. 3/4 szklanki (aby zamienić normalny lód w kruszony wystarczy ściereczka kuchenna oraz tłuczek).

Odmierzcie kieliszek białego rumu i wlejcie do szklanki. Teraz czas wszystko wymieszać łyżką. Następnie uzupełniacie szklankę lodem do pełna, po czym dolewacie do pełna wodę gazowaną. Twoje Mojito prawie gotowe. Wystarczy dekoracja w postaci limonki lub szczytu z mięty i czas delektować się orzeźwiającym kubańskim klasykiem.

orzeźwiające MojitoWoda gazowana czy Sprite?

Często pytacie czym uzupełnić Mojito – woda gazowana czy Sprite?

Tak naprawdę wszystko zależy od Waszych preferencji. Jeżeli wolicie koktajl słodszy możecie użyć Sprite’a. Jeżeli jednak wolicie poczuć naturalne akcenty limonki, mięty oraz cukru użyjcie wody gazowanej.

top up woda gaz.

Ale to nie jest prawdziwe Mojito

Mieliśmy sytuacje przy barze gdy robiliśmy naszą wersję Mojito, którą poznaliście przed chwilą, a jednak pojawiali się tacy goście, którzy wracali i wspominali, że to nie jest prawdziwe Mojito. Pytaliśmy z pełnym spokojem dlaczego Pan tak sądzi? Otrzymaliśmy odpowiedź: “Ponieważ nie ma tu Sprite i nie ma brązowego cukru, który fajnie strzela w zębach!” 

I to jest oczywiście prawidłowa odpowiedź, ponieważ musicie znaleść swoje ulubioną wersję Mojito! Jeżeli już ją znajdziecie to pamiętajcie aby wspomnieć barmanowi lub barmance aby zawarł Wasze ulubione składniki.

Ulubione MohitoMojito bezalkoholowe / Virgin

Na Weselach, imprezach firmowych serwujemy również Mojito w wersji bezalkoholowej. Dbamy o wszystkich gości również osoby niepijące i kobiety w ciąży. Receptura jest bardzo podobna jednak podczas jego przygotowania nie używamy alkoholu. Zastępujemy go większą ilością swojego ulubionego dopełniacza. W tym wypadku możemy użyć zarówno neutralnej smakowo wody gazowanej jak i słodszych mieszanek takich jak Sprite czy Ginger Ale (napój o smaku imbirowym), lub gdy ktoś woli bardziej wytrawne smaki – Tonic.


Przygotuj w domu również Whisky Sour


Mojito jest świetną bazą do tworzenia swoich własnych koktajlowych kompozycji. Wedle własnego gustu możecie zmienić w recepturze zarówno alkohol bazowy jak i dopełniacz ‚Waszego Mojito’. Możecie również dodać syrop smakowy lub ulubione owoce które nadadzą Waszej kompozycji zupełnie nowy smak.

W miksowaniu nie ma żadnych ograniczeń!
Próbujcie, testujcie i jeżeli macie jakieś pytania to śmiało piszcie.

Z barmańskimi pozdrowieniami
Oryginalny Bar

Udanego miksowania!
#dozobaczeniaprzybarze