Pamiątki z wesela mogą mieć różną postać. Album ze zdjęciami to oczywiście “must have” każdej Pary Młodej, ale jest coś co dużo lepiej oddaje, klimat, emocje oraz całą magiczną otoczkę z dnia Waszego ślubu.

Jest to wideo relacja!

Któż nie chciałby przeżyć raz jeszcze tych wspaniałych chwil, zobaczyć jeszcze raz emocji podczas pierwszego tańca, szalone zabawy na oczepinach czy poczuć wzruszenie towarzyszące wypowiadaniu sakramentalnego “tak”. Wszystko to, możecie doświadczyć podczas oglądania wideo relacji z Waszego wesela. Jak ważna jest wideo relacja, oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerzysty, opowie nam Fabryka Kreatywna. Zapraszamy do lektury!

Wideo na weselu to konieczność zaraz po muzyce. Jak wcześnie trzeba rezerwować wasze usługi?

Mamy ogromne zainteresowanie naszymi filmami i zdjęciami, często pary zgłaszają się do nas na dwa, trzy lata przed terminem, ale największy boom jest zawsze rok przed, wtedy też najchętniej bookujemy daty. Faktycznie oprawa filmowa i fotograficzna to coś, czym Para Młoda powinna zainteresować się możliwie szybko, jeśli chce być pewna, że wszystko jest idealnie zorganizowane i ten dzień będzie naprawdę wyjątkowy, a film z dnia ślubu zrobiony na najwyższym poziomie i po prostu będzie miał “to coś”.

Kiedyś były modne kasety VHS – 2h filmu z całą rodziną. Jak wygląda film z wesela w dzisiejszych czasach?

Hahahah nawet my już nie pamiętamy takich czasów, a zajmujemy się tematem od ponad 12 lat. Na szczęście to już dawno minęło i nie musimy już nikogo przekonywać do krótszej formy. Nasze filmy najczęściej zamykają się w 3 minutach, jeśli jest to clip z dnia ślubu. Właśnie te produkcje możecie zobaczyć tu na naszej stronie: film ślubny. Taka zwięzła forma jest idealna, daje nam wolność artystycznej wypowiedzi, nic nas w niej nie ogranicza i zdecydowanie najprzyjemniej się nad nią pracuje, ale jest ona zaledwie dodatkiem, preludium, zwieńczeniem i podsumowaniem tego, co dzieje się w dłuższym materiale 15 lub 25 minutowym.

Lubimy tworzyć filmy wrażeniowe, oddające emocje, czasem bardzo impresyjne, ale też czasem bardziej reportażowe – uwielbiamy niejednoznaczne, nieszablonowe podejście, więc najczęściej dostosowujemy naszą wizję do tego co wydarzyło się danego dnia. To wymaga dość dużego doświadczenia zarówno w dniu ślubu, by szybko wyczuć i przewidzieć co będzie się działo, ale też umiejętności edycyjnych, by następnie wszystko to zmontować w jeden, spójny film opowiadający to wszystko przez nasz pryzmat widzenia.

Jak wybrać dobrą ekipę która skręci ten wyjątkowy dzień w życiu Pary Młodej?

To ważne, by dobrze dobrać ludzi, którzy dla Ciebie coś tworzą tego dnia, obojętnie czy będzie to filmowiec, fotograf, czy też barman. Oczywiście najpierw dobry research w Internecie, wśród znajomych, tony inspiracji, itp. Gdy już znajdziecie kogoś, kto wyróżnia się na tle innych, komu moglibyście powierzyć zrobienie filmu z dnia ślubu, to należy przejść do następnego kroku.

Naszym zdaniem nie wystarczy, że znajdziecie dobre zdjęcia, clipy, które Was zachwycą – dobrze jest umówić się chociaż na krótką rozmowę na Skype by sprawdzić, czy po prostu nadajecie na tych samych falach, czy wynajmowana przez Was osoba rzetelnie odpowie na wszystkie pytania przez Was zadane, czy będzie wzbudzała zaufanie, będzie profesjonalna, a jednocześnie wyluzowana na tyle, by nie przytłumić atmosfery tego dnia.

Warto jest zadać szereg pytań, ale nie chodzi tu w żadnym wypadku o pytania w stylu: “jakiego używacie sprzętu?”, bo to często się zmienia, ewoluuje i możliwe, że zanim dojdzie do Waszego ślubu, to te odpowiedzi będą już mocno przeterminowane 🙂 Naszym zdaniem warto jest zadać pytanie otwarte o to, jak dany filmowiec, lub team filmowy pracuje w dniu ślubu, jak przebiega cały proces od zamówienia/podpisania umowy do oddania gotowego filmu.

Dla nas, jak już wspomnieliśmy na początku ważna jest osoba po tej drugiej stronie, to czy będziemy mieć fajne “sprzężenie zwrotne”, czy zaiskrzy, czy będzie w tym dniu energia, którą potem napędzi filmowe kadry i spowoduje, że nasza produkcja będzie wyjątkowa.

Pytamy w takiej rozmowie także o to, czy ktoś ma już pomysł na ten dzień, na jakim etapie planowania wesela jest w danym momencie, staramy się zaangażować, lubimy wiedzieć, ale też uświadamiać co można zrobić. Po rozmowie podsyłamy kilka inspiracji na dzień ślubu, np link do poradnika slow wedding – staramy się nakierować pary na podobne myślenie, ale też nie zmuszamy, nie naginamy nikogo na siłę, po prostu staramy się być dobrym doradcą, tak wcześniej jak i już w dniu samego ślubu.

Wasza praca to dzień wesela ale później długie godziny montażu. Ile trzeba czekać na wideo z wesela?

Praca nad jednym filmem, to najczęściej 3-4 tygodnie postprodukcji – nad każdym filmem pracujemy sami, bo chcemy mieć pełną kontrolę nad jego ostatecznym wyglądem, a ponieważ robimy tych filmów sporo, to terminy szybko się nakładają. W praktyce przekłada się to na min. 2-3 miesiące oczekiwania, do pół roku. Nie lubimy się spieszyć, gonić deadline’ów, jesteśmy zdania że lepiej nad danym filmem spędzić nawet tydzień lub dwa dłużej, czasem np. zmienić koncepcję, czasem dostosować kolorystykę do zupełnie innych warunków, by w pełni dopasować się do klimatu danego dnia, a nie tylko “na szybko” zmontować i mieć to z głowy 😉 Lubimy takie wolniejsze podejście, bo dzięki temu nasze filmy ślubne zyskują na jakości, a osoby które trochę dłużej poczekają są potem prze-szczęśliwe z efektów, które otrzymują.

Co w chodzi w wycenę reportażu ślubnego? Jakie są pakiety?

Nasza oferta jest bardzo prosta, zawiera trzy podstawowe pakiety:

3 minutowy clip

15 minutowy reportaż

25 minutowy reportaż

Clip z dnia ślubu to nasza wizja tego dnia, nieszablonowe spojrzenie, pełna wolność w kwestiach produkcyjnych, zabawa przy łączeniu fragmentów historii w jedną wielką układankę opowiadającą o danym dniu, danej parze, ich uczuciach i emocjach, które buzują chyba w każdym w dniu ślubu. Idealna forma dla osób, które w tak zwięzłej postaci chcą zapamiętać ten dzień. Krótka, nie oznacza łatwa do zrobienia/zmontowania – wręcz przeciwnie! Wymaga dużej wiedzy, ale przede wszystkim wyczucia, by w odpowiedni sposób dobrać najlepsze fragmenty, połączyć je w całość, pilnować tempa, flow, a na koniec sprawić, by wszystko niosło ze sobą jakiś przekaz. To coś, w czym czujemy się świetnie, ale też cały czas sporo się uczymy i rozwijamy.

Film trwający 10-15 minut nadal w bardzo krótkiej formie opisuje cały dzień, jest świetny by złapać atmosferę dnia, najważniejsze momenty, podkręcić wszystko dobrą muzyką i montażem, a przy okazji nie przegadać tematu. Zawiera stałe fragmenty, czyli przysięgę, pierwszy taniec (jeśli występuje), najważniejsze atrakcje na weselu, ale przede wszystkim to w dalszym ciągu dość wrażeniowa wizja tego dnia, którą w łatwy i przystępny sposób można obejrzeć z rodziną, znajomymi prawie w każdej sytuacji bo trwa zaledwie… kwadrans 🙂

25 minutowy film z wesela jest najczęściej wybieranym pakietem, jest on idealny, gdy na przyjęciu “dzieje się”, jest sporo do pokazania, są przemowy, chwile wzruszeń, ale też ogień na parkiecie, a to wszystko przeplatane atrakcjami na weselu. Tu już bardziej reportażowo, z większą ilością scen z naturalnym dźwiękiem (nie tylko montaż pod muzykę), najczęściej z kilkoma utworami granymi przez zespół na przyjęciu, z pierwszym tańcem, przemówieniami, które coraz częściej goszczą na polskich weselach, a jeszcze do niedawna były domeną głównie przyjęć, w trakcie których polska kultura mieszała się z europejskim, czy też amerykańskim podejściem do tematu przyjęcia weselnego. Oczywiście tu, jak i w 15 minutowej wersji zwieńczeniem całego filmu jest 3 minutowy clip.

Wasze realizacje są bardzo Oryginalne – Wesele typu star wars, stodoły i kopy z siana. Wasza najciekawsza realizacja?

Jest ciągle przed nami 😉 A tak na poważnie, choć ciągle przewrotnie, to nie skupiamy się na tym, co było. Mamy co wspominać i kochamy nieszablonowe podejście naszych zwariowanych par, które nie przestaje nas zadziwiać. Uwielbiamy wszystkie te wyjątkowe momenty, gdy już od pierwszych chwil dnia ślubu gęsia skórka pojawia się na rękach, a adrenalina szumi w uszach na samą myśl o tym, jak to będzie cudownie wyglądać <3 Dzięki temu, że koncentrujemy się na osobach, a nie do końca tematach, miejscach, to właśnie to pozwala by nasze filmy miały tę iskrę, to coś, co je wyróżnia, nie lubimy powtarzalności, gonitwy i napinki.

Te piękne miejsca, wyjątkowe dekoracje, epickie tematy są oczywiście mega ciekawe i pomagają w warstwie wizualnej, ale gdy za tym nie kryje się żadna treść, to już nie są niczym więcej niż zbiorem ciekawych obrazków. Dlatego za każdym razem stawiamy na storytelling, na historię, która porusza nas, która nas obchodzi, z którą wreszcie będzie mogła się związać osoba nawet przypadkowo trafiająca na dany film.

Co w momencie kiedy pada bateria podczas najważniejszego momentu wesela? Czy takie sytuacje nie maja miejsca?

Pracując przez ponad 12 lat w fotografii i filmie ślubnym chyba zdarzyła nam się już każda możliwa awaryjna sytuacja, od padniętych baterii, przez logistykę (dojazdy, noclegi), po awarię aparatu. Ale też nigdy nie zawiedliśmy, zawsze jesteśmy podwójnie, a często potrójnie zabezpieczeni w kwestiach sprzętowych, przygotowani do granic możliwości (oj lubimy być przygotowani), bo wiemy, jak ważną kwestią jest to dla tych osób, które podejmują z nami współpracę.

Mamy mnóstwo przyjaciół w branży zawsze chętnie wspomagających w potrzebie, na szczęście chwil kryzysowych jest bardzo mało, a pamiętając o podstawowym zabezpieczeniu w formie dodatkowego sprzętu, kilku osobach w teamie minimalizujemy ryzyko praktycznie do zera. Bardzo serio podchodzimy do tematu zabezpieczenia danych po samym ślubie, dbamy o kilka backupowych opcji, by również w tej kwestii nasi klienci czuli się bezpiecznie.

5 porad dla Pary Młodej od doświadczonych filmowców:

  • Zróbcie wesele, które będzie w 100% Wasze, na którym otoczycie się osobami, które mają dla Was znaczenie, przyjęcie które wyrazi Was, Wasze uczucia, które być może nie będzie najważniejszym dniem w Waszym życiu, ale na pewno wartym przeżycia i zapamiętania.
  • Nie brnijcie w przemijające mody, postawcie na oryginalne podejście do tematu, nieszablonowe miejsce lub odpałową dekorację, słowem zaszalejcie trochę – w końcu o to też w tym dniu chodzi! To nie musi oznaczać wielkich wydatków, sporo rzeczy można samemu zrobić, ale po prostu znajdźcie swój pomysł na ten dzień
  • Wyluzujcie, gdy coś pójdzie nie tak – wesele to żywioł, rzadko kiedy da się uniknąć jakiejś wpadki, czy też czasowej obsuwy, nawet te najlepiej zaplanowanie nie są zrealizowane w 100% i… o to chodzi 🙂 Życie nie jest idealne, a gdy coś się stanie, po prostu bawcie się dalej i cieszcie się sobą w tym dniu!
  • uruchomcie wyobraźnię – jest milion sposobów na organizację dnia ślubu: kochacie filmy Wesa Andersona, chcecie urządzić Star Wars Wedding
  • lubicie sport, chill na hamakach i leżakach nad jeziorem, przepych i złoto na miarę Gatsby’ego, czy rustykalne tańce boso na deskach przed stodołą lub klimaty w starej opuszczonej fabryki? Nie istotne, ważne że wasze podejście będzie… tylko Wasze 🙂 Schematy są nudne, my ich nie stosujemy w pracy nad filmami, czego i Wam nie polecamy w trakcie organizacji takiego dnia 😉

Chyba już pora, by trochę rozruszać polskie śluby, przenieść je na wyższy poziom, czego Wam i sobie życzymy <3

Dziękujemy ślicznie za niesamowite odpowiedzi i oczywiście #dozobaczeniaprzybarze