Pierwszy taniec – przyjemność czy wyzwanie?

Dla wielu Par jeden z najbardziej stresujących momentów podczas wesela. Nie każdy ma do niego smykałkę, a część boi się że pożre ich trema lub zapomną kroków.

Taniec, bo o nim mowa, jest tematem naszego dzisiejszego bloga. Ale czy jest on taki straszny jak się wydaje?? Ekspert, którego zaprosiliśmy do dzisiejszego wywiadu twierdzi, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można uniknąć stresu i kompromitacji.

Michał Marzec, laureat wielu konkursów tanecznych oraz doświadczony nauczyciel tańca, zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań, które miejmy nadzieję zmienią Wasz koszmar pierwszego tańca w doskonałą zabawę.

Przeczytajcie sami!

Jak ważny jest pierwszy taniec na Weselu?

Według mnie bardzo ważny ponieważ jest to coś w co para angażuje się w 100% sama. Nikt za nich tego nie zrobi, a też jest to płynne wprowadzenie gości w część zabawy na weselu przez parę młodą.

Ile trwa przygotowanie do pierwszego tańca?

Średnia ilość jaką potrzeba na stworzenie choreografii to ok 6-8 godzin. Dodatkowo trzeba dopracować ją oraz doszlifować. Na treningi trzeba przeznaczyć przynajmniej 10-12 godzin.

Ed Sheeran? Weź nie pytaj? Czy może Shallow? Jaki kawałek będzie królował w tym sezonie podczas pierwszego tańca u przyszłych Par Młodych?

Dalej króluje Perfect od Eda Sheerana. Weź nie pytaj również pojawia się bardzo często. Do takich top utworów trzeba wyliczyć Calum Scott You – Are The Reason, Jasmine Thomson Willow oraz legendę Whitney Houston. Shallow jest jeszcze za świeżym utworem więc myślę że może być dopiero w przyszłym roku.

Jak wybrać odpowiednią piosenkę do 1 tańca oraz styl tańca?

Po prostu taką, która się podoba parze młodej. Uważam, że jest to ich pierwszy taniec i mają go wspominać dobrze. Dlatego niech wybiorą utwór, który im się podoba, a jeśli instruktor jest dobry na pewno dobierze do tego jakieś kroki.

Czy przygotowujesz tylko pary młode do pierwszego tańca? Czy osoby, które nie czują rytmu, nie czują się komfortowo na parkiecie mogą się do ciebie zwrócić?

Przyjmę każdego. Uważam, że każdy może nauczyć się tańczyć i zawsze to udowadniam, więc nie tylko pary młode wychodzą spod moich skrzydeł.

Z czym najczęściej mają problem pary młode przy przygotowaniach do pierwszego tańca?

Z czasem by potrenować między lekcjami 🙂 A tak poważnie to myślę, że stres, który bardzo często je paraliżuje. Przekonuje ich, że widzę to z boku i wiem, że dadzą radę. Wszystko tak naprawdę zależy od instruktora. Jeśli dobrze poprowadzi lekcje to wtedy nie ma żadnych problemowych sytuacji.

 

Jak dużo par przygotowujesz w ciągu roku?

Patrząc na poprzedni rok to około 40 par/choreografii, nigdy nie robię takiej samej.

Kiedy najlepiej zacząć przygotowywać się do 1 tańca?

By odbyło się to bez stresu czy się zdąży ze wszystkim to najlepiej 4-5 miesięcy przed. Można wtedy na spokojnie stworzyć choreografię i ją dopracować.

Kto ma trudniej Pan Młody czy Pani Młoda w przygotowaniach do pierwszego tańca?

Oboje mają tak samo trudno. Oboje tańczą tą samą choreografie. Lecz przy dobrym wsparciu to nie jest trudne.

Warto na koniec zapytać czym dla Ciebie jest taniec?

Taniec jest dla mnie wszystkim – zapomnieniem. Wchodzę na parkiet i mogę wtedy wyrzucić wszystko z siebie. Mogę stworzyć własny świat. 


Michał Marzec i zajmuję się tańcem od 2008 roku. W tańcu towarzyskim zdobył klasę mistrzowską międzynarodową „S”. Startował na wielu turniejach w Polsce i za granicą. Od 3 lat zajmuję się również prowadzeniem zajęć tanecznych dla ludzi w różnym wieku. Przeważnie pomaga w stworzeniu choreografii do pierwszego tańca, uczy tańca towarzyskiego i użytkowego, tworzy choreografię do poloneza na studniówki i bale, prowadzi pary sportowe i rekreacyjne oraz prowadzi zajęcia latino solo dla Pań.
Jeśli chcesz nauczyć się tańczyć, a przy tym dobrze się bawić musicie odwiedzić jego zajęcia!