Dzień ślubu to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu mężczyzny i jedno z takich, na których po prostu musi wyglądać rewelacyjnie. Do tego efektu z pewnością doprowadzą cię rady zawarte w tym artykule. Musisz jednak pamiętać o dwóch najistotniejszych kwestiach: ubierz się tak aby czuć się dobrze w wybranym stroju oraz spójnie do klimatu imprezy.

Męska elegancja – a co to takiego?

Większość mężczyzn raczej niewiele wie na temat klasycznej męskiej elegancji, która w wypadku ślubu będzie wskazana. Przez to bardzo często możemy trafić niestety na mniej niż bardziej udane stroje ślubne. Jeśli zupełnie nie masz na siebie pomysłu postaw na ponadczasową klasykę, to będzie zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Sprawi, że będziesz się prezentował elegancko i gustownie. Raczej nie zdawaj się na rady przyszłej żony ani teściowej, niestety one najczęściej też nie mają za bardzo pojęcia o modzie męskiej.

Nie dawaj sobie wcisnąć koszuli w odcieniu sukni ślubnej (poza białą oczywiście). Wasze stroje i dodatki nie muszą, a nawet nie do końca powinny mieć podobieństw. Postaw na swoją indywidualność. W ten wyjątkowy dzień warto wyglądać możliwie jak najlepiej więc dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług krawca i uszycie garnituru czy smokingu na miarę. Masz wtedy wpływ na jakość, kolor i wzór materiału oraz wprawne oko profesjonalisty, który pomoże Ci stworzyć zestaw idealny.

 

Garnitur szyty na miarę!

Z moich obserwacji najczęściej wybieraną opcją jest zakup gotowego garnituru czy smokingu. Nie jest to zła opcja.  Pamiętaj jednak aby wybrany zestaw nie miał domieszek sztucznej tkaniny oraz o tym, aby zdecydowanie skorzystać z poprawek krawieckich i dopasować go do swojej sylwetki. W żadnym wypadku spodnie nie mogą być zbyt szerokie ani nadmiernie zaginać się w nogawce. Marynarka też nie może być ani za długa ani za szeroka. To podstawowa zasad.

Przechodząc jednak już do konkretnych stylów w których kierunku możemy pójść z naszym weselnym zestawem:

Klasyczne polskie wesele z rosołem i schabowym, zaczynające się od ceremonii zaślubin, a kończące na hucznej zabawie do białego rana.

W tym przypadku najlepiej sprawdzi się formalny garnitur w kolorze granatowym. Jest to kolor najbardziej uniwersalny. Może to być garnitur jednorzędowy (pamiętaj o tym aby dolny z dwóch przednich guzików był zawsze odpięty) z kamizelką (dolny guzik powinien być również zawsze odpięty) plus czarne, skórzane oksfordy.

Buty typu Oxford

Garnitur Dwurzędowy

Garnitur dwurzędowy (garnitur tego typu nosimy zawsze zapięty nawet gdy siedzimy) plus buty typu double monk, które będą ciekawym urozmaiceniem. Oczywiście klasyczne oksfordy też wchodzą jak najbardziej w grę.

Buty Double Monk

 

Jeśli chodzi o uzupełnienie naszego garnituru:

 •  obowiązkowa jest biała koszula (dobrym wyborem będzie na spinki oraz z kołnierzem włoskim czyli takim którego wyłogi kołnierza będą się chować pod marynarkę, wygląda to bardzo elegancko),

 • szara kamizelka w kratkę sprawdzi się rewelacyjnie w połączeniu z granatowym garniturem ale tylko i wyłącznie jednorzędowym. Kamizelka może być jedno bądź dwurzędowa,

 •  biała poszetka ułożona w styl prezydencki,
 •  biały goździk wsadzony w butonierkę jest jedynym kwiatem jaki powinien znaleźć się w stroju pana młodego,
 •  możesz postawić zarówno na krawat jak i muchę
 • wszystkie elementy skórzane takie jak buty, pasek do spodni czy pasek do zegarka obowiązkowo powinny być w tym samym kolorze

Czy smoking to dobry pomysł na strój dla Pana Młodego?

Powinniśmy unikać czarnych garniturów i smokingów. Czarny jest kolorem wieczorowym i prezentuje się najlepiej w sztucznym świetle. Wesela najczęściej rozpoczynają się wczesnym popołudniem więc czarny kolor nie będzie wskazany.

Warto pamiętać, żeby w koszuli guzik pod szyją był zawsze zapięty. Należy zadbać o dobry rozmiar koszuli i komfort pod szyją. Nie należy również, luzować krawata pod szyją. Jego węzeł powinien się stykać z ostatnim guzikiem przez cały czas.

Wesele w stylu Rustykalnym

Jeśli wasze wesele będzie w nieco luźniejszym stylu, na przykład w stylu rustykalnym czy przyjęcia w ogrodzie, które są coraz bardziej modne i częściej spotykane, to tutaj dobrze sprawdzą się jaśniejsze kolory – szary bądź błękit. Można śmiało wybrać garnitur w kratkę. Do tego genialnie sprawdzi się brązowa skóra czyli buty i pasek. Można również postawić na garnitur jedno bądź dwurzędowy.

Wesele w stylu Glamour

Jeśli decydujecie się na ślub w stylu glamour to znaczy, że zależy wam na pełnej elegancji.

Warto wtedy dopasować się do tego klimatu i postawić na smoking w kolorze granatowy z czarnymi klapami albo na smoking koordynowany, czyli taki który będzie miał na przykład marynarkę w innym kolorze niż spodnie, bądź marynarka będzie we wzór, na przykład pepitkę. Smoking może mieć szpiczaste klapy bądź klapy szalowe

Co zakładamy do smokingu?

 • tylko muchę i tylko wiązaną,
 • białą koszulę z zakrytą plisą (pas guzików) bądź z guzikami jubilerskimi,
 • buty tylko lakierowane czarne oksfordy,
 • skarpety w kolorze butów
 • pas smokingowy

Czy jesteś gotowy na zakupy?

Mniej lub więcej to tyle. Jestem przekonany, że jeśli zastosujesz się do rad zawartych w tym artykule, będziesz prezentował się świetnie na swojej uroczystości ślubnej. Wiem, że na tym Ci zależy i trzymam kciuki.

Jeśli jednak będziesz potrzebował pomocy i dodatkowych porad zawsze możesz się ze mną skontaktować.

Do usłyszenia w następnym artykule!


Pan Wojtas – Męski Stylista 

Wojtas Raczykowski – pasjonat mody męskiej. Aktywny bloger od września 2017 roku, prowadzący profil Pan.Wojtas – męski stylista na Facebooku. W swojej karierze zmienił garderobę już kilkudziesięciu mężczyznom. Inspiruje do zmiany i poprawy swojego stylu.