Jakich błędów nie popełniać?

Przed Wami trzecia i ostatnia część poradnika stylizacyjnego dla mężczyzn. W dzisiejszym artykule skupimy się na błędach w ubiorze, popełnianych zarówno przez Pana Młodego jak i gości weselnych. Nasz stylista, Wojtas Raczykowski, przygotował listę rzeczy, na które powinniście zwrócić uwagę podczas wyboru oraz kompletowania Waszej kreacji.

Zapraszamy do lektury.

Garnitur

To co mam w głowie w pierwszej kolejności jeśli chodzi o garnitur to jego błyszcząca estetyka oraz plastikowy i nieprzepuszczający powietrza charakter. Taki garnitur jest z góry skazany na porażkę. W połyskującym, srebrnym garniturze można wyglądać tylko źle. Źle można się również w nim czuć, kiedy okazuje się, że materiał z którego wykonany jest taki komplet zapewnia bardzo niską cyrkulację powietrza. A niestety można spotkać Panów ubierających takie cacka. Na szczęście według moich obserwacji coraz rzadziej.

Tak powinno to wyglądać 🙂

Oczywiście jeśli masz skromny budżet na zakup garnituru nie ma nic złego w tym aby kupić ten wykonany z poliestru. W nim również można wyglądać dobrze, a przykład ze zdjęcia po prawej jest pewnym ekstremum. Trzeba natomiast pamiętać aby wziąć pod uwagę fakt jak dany garnitur będzie się prezentował, czy nie będzie błyszczący oraz nieodpowiednio dopasowany. Jeśli będzie sprawiał dobre wrażenie oraz dobrze leżał przy ograniczonym budżecie oczywiście można postawić również na takie rozwiązanie. 

Czy może być gorzej?

Garnitury starego typu, jednorzędowe, zapinane na trzy guziki, z bardzo małym dekoltem warto wymienić na nowe modele. Zdecydowanie ich czas przeminął.

Najczęściej takie garnitury, ale nie tylko, są w zbyt dużych rozmiarach. Nadmiar materiału powoduje, że zestaw który ma wyglądać dobrze i być dobrze dopasowany wisi jak na wieszaku, a nogawka zamiast delikatnie opierać się o but, ciężko na nim leży i tuż ponad tworzy serię nieeleganckich zagięć. Warto postawić na dobre dopasowanie garnituru do swojej sylwetki – to moim zdaniem punkt podstawowy, od którego powinniśmy zacząć.

Obuwie

Półbuty z kwadratowym wykończeniem czy ogólnie buty mocno zniekształcające stopę powinieneś wykluczyć. Dwu czy trzy kolorowe eleganckie obuwie tak samo jak prawie casualowe, nieskórzane buty również. Tutaj nie ma odstępstw, buty świadczą o całości i tak samo jak muszą być czyste i wypastowane, tak samo eleganckie i dobrze leżeć na stopie. Z butów ze zdjęć poniżej z pewnością zrezygnuj. 

Krawat 

Mówię wesele, myślę za krótkie krawaty. Końcówka poprawnie zawiązanego krawata powinna sięgać do połowy szlufki paska od spodni. To tyle. Dla wielu niestety stanowi to spore wyzwanie. W kwestii krawata powinieneś również pamiętać o tym aby nie był to krawat starego typu który będzie bardzo szeroki. Zrezygnuj też z tzw. „śledzików” które wyglądają jak zawiązana pod szyją sznurówka. 

Zdecydowanie nie musisz też dobierać krawata pod kolor sukienki swojej partnerki. Każde z Was jest pewną indywidualnością i tą indywidualność warto podkreślać. 

Koszula

Krótki rękaw dla niektórych stał się weselną normą. Argument ‘bo przecież jest gorąco’ jest słaby. Skoro jest gorąco to czemu nie wybrać się w szortach, klapkach i koszuli hawajskiej?

Jeśli to będzie ślub na plaży, a przyjęcie weselne w nadmorskim kurorcie na Seszelach to masz moje błogosławieństwo. Jeśli jednak nie to skupmy się na męskiej elegancji.

Jeśli mamy na sobie garnitur bądź marynarkę w zestawie koordynowanym jedyną słuszną koszulą jest ta z długim rękawem. Mankiet koszuli powinien wystawać na około centymetr z rękawa marynarki. Uwaga, tu mała podpowiedź – długi rękaw koszuli można podwijać. Co do koloru, zdecydowanie nie powinieneś zakładać koloru czarnego. Nie na wesele. 

Czy muszę wspominać, że do samego końca koszula nie powinna opuścić spodni? 

Szelki, pasek, dodatki

Jeśli chodzi o dodatki, pierwszą rzeczą o której powinieneś pamiętać jest to, że jeśli są szelki to nie ma paska, a jeśli jest pasek to nie ma szelek. Tych dodatków się nie łączy. 

Poszetka jest fajną ozdobą i często bardzo miło podkreślającym całość dodatkiem. Nie należy jednak zakładać krawata w tym samym kolorze i z tego samego materiału. Krawat i poszetka powinny się różnić wzorem, kolorem i materiałem. Wtedy będzie to ze sobą dobrze grało.

Jedno z najgorszych nieudanych połączeń jakie widziałem to czarny pasek i brązowe buty.  Ogólnie jeśli zakładasz jakiś określony kolor butów to do nich dopasowujesz kolor paska. Wtedy to pięknie wygląda. Innej opcji nie ma.

Tak właśnie wygląda lista najczęściej popełnianych błędów, w męskiej stylizacji ślubnej. Tym artykułem zamykamy temat mody.

Pan Wojtas Męski Stylista radzi: nie bójcie się odważnych kombinacji, lecz róbcie to z gustem i smakiem.

Mamy nadzieję, że nasze artykuły przydadzą Wam się podczas kreowania własnej stylizacji, która sprawdzi się nie tylko na weselu ale również przy innych uroczystościach.


Pan Wojtas – Męski Stylista 

Wojtas Raczykowski – pasjonat mody męskiej. Aktywny bloger od września 2017 roku, prowadzący profil Pan.Wojtas – męski stylista na Facebooku. W swojej karierze zmienił garderobę już kilkudziesięciu mężczyznom. Inspiruje do zmiany i poprawy swojego stylu.