Fotograf na Wesele – wywiad

Kto z nas nie lubi powspominać najważniejszych momentów swojego życia? Wspomnienia które mamy w głowie nie zawsze wystarczają by opisać uczucia i emocje, które nam towarzyszyły. Wtedy zazwyczaj sięgamy po album ze zdjęciami.

Dobrze zrobione zdjęcia potrafią oddać atmosferę sytuacji oraz ponownie pozwolić nam przeżyć magiczne chwile. Wybór fotografa to nie lada wyzwanie oraz wieczny dylemat przyszłych Par Młodych.

Czym się kierować przy wyborze fotografa?
Na co zwracać uwagę i czy cena zawsze idzie w parze z jakością??

Przed Wami wywiad z Magdą z ‘Cuda Niewidy’ – Fotograf na Wesele 

Zdjęcia z Wesela to pamiątka do końca życia. Jak wybrać dobrego fotografa aby później nie żałować?

Przede wszystkim zwróciłabym uwagę na to czy styl danego fotografa wpisuje się w nasze gusta oraz czy czujemy się dobrze w jego towarzystwie. Mrukowaty fotograf może zawstydzić niejedną Parę Młodą, z drugiej strony osoby nieśmiałe mogą czuć się przytłoczone osobą bardzo otwartą i aktywną. Warto pamiętać, że fotograf jest naprawdę blisko Pary Młodej w dniu ślubu, a jego obecność powinna być niezauważalna, ewentualnie pomocna, ale na pewno nie krepująca czy męcząca.

Druga kwestia, o której wspominałam, czyli styl, powinien wpisywać się w naszą osobistą estetykę, a nie aktualną modę czy opinie innych. Zdjęcia będą latami zdobić ściany i album Pary Młodej, a osoba preferująca jasne, proste, delikatne rozwiązania na pewno nie będzie czuła się dobrze ze zdjęciami mocno kontrastowymi czy zrobionymi tzw. rybim okiem. Trzecia ważna kwestia to czy w portfolio fotografa istnieją zdjęcia, na których nam zależy, np. fotografia grupowa, portrety z rodzicami czy zdjęcia detali.

Weszliśmy na stronę Wesele z Klasą i na portalu jest ponad 3000 ofert fotografów z całej Polski. Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa – cena? opinie? doświadczenie?

Pod kątem wyszukiwarek zwróciłabym uwagę przede wszystkim na… zdjęcia! Tych kilka wybranych przez fotografa na profil w wyszukiwarce napewno nie wystarczy. Mogą to być najlepsze perełki z portfolio, od których reszta zdjęć odstaje poziomem. Doświadczenie jest równie ważne – nawet dobre oko nie pomoże w starciu z ciemnymi salami, zmiennymi warunkami świetlnymi i pogodowymi oraz pracą pod presją bez doświadczenia. Tu także spora ilość reportaży na stronie www pozwoli pozwoli zweryfikować poziom doświadczenia fotografa sugerowany w wyszukiwarce.

Często mówi się, że na zdjęciach chwyta się chwile – na co ty zwracasz uwagę robiąc reportaż ślubny?

Staram się, by ze zdjęć Cudów Niewidów emanowały pozytywne, ciepłe emocje, bo tak właśnie postrzegam dzień ślubu – jako niepowtarzalny, jeden z najszczęśliwszych dni w życiu spędzony w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Łapię przelotne, pełne miłości spojrzenia, radosne uśmiechy, czułe pocałunki. Staram się uchwycić charakter danej pary oraz styl ślubu i wesela oraz uwiecznić relacje rodzinne i więzi z przyjaciółmi. Mocno skupiam się na najbliższych osobach z otoczenia Młodej Pary, jak i na ukochanych czworonogach, które często nam towarzyszą 🙂

Rozmawiając przy stoliku dla obsługi podczas wesela często słyszymy różne kwoty jakie można zapłacić za fotografa 2500 zł – 6000 zł. Rozstrzał jest dosyć duży. Od czego uzależniona jest cena? Czy posiadacie jakieś pakiety?

Wielu fotografów posiada pakiety godzinowe lub pakiety skrócone niezawierające np. fotoreportażu z przygotowań. Niektóre pakiety zawierają sesję narzeczeńską lub ślubną, inne różnią się rodzajem albumu. Prócz obszerności pakietu główną różnicę w cenie stanowi doświadczenie i dobre oko fotografa oraz prestiż marki.


Przeczytaj również artykuł – Jak wybrać orkiestrę na Wesele? 


Jak długo fotograf jest na weselu?

Najczęściej reportaż ślubny trwa 12 godzin, do oczepin włącznie. Coraz popularniejszy staje się reportaż 10 godzinny. Oczywiście istnieją także pakiety zmodyfikowane pod kątem potrzeb Pary Młodej.

Sesja plenerowa? Czy warto robić ją w tym samym dniu uciekać z sali weselnej czy zaplanować ją na inny dzień?

Moim zdaniem przynajmniej kilka ujęć portretowych z dnia ślubu to absolutny mus. I mimo, że czas leci tak szybko, a wszystko dzieje się w błyskawicznym tempie to warto wyrwać się z fotografem chociaż na 10 minut. Te emocje towarzyszące Parze Młodej w ich wyjątkowym dniu są nie do powtórzenia i na zdjęciach to po prostu widać. Sesję plenerową poleciłabym wszystkim, którym zależy na większej ilości zdjęć portretowych lub mają konkretną wizję (np. sesji w lesie), której nie da się zrealizować w dniu ślubu.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zapomnieć dodatkowych baterii do aparatu :)?

Nie, sprawdzam to obsesyjnie 10 razy przed wyjściem z domu 😉

Robiąc tysiące zdjęć czy nie czujesz, że w pewnym momencie wszystko się powtarza? W jaki sposób fotografujesz aby każde wesele było wyjątkowe?

Uważam, że pewna powtarzalność jest wskazana. Na niej opiera się styl fotografa, a Para wie jakiego typu zdjęć może się spodziewać. Przecież zamawiając reportaż poniekąd kupuje kota w worku, nie znając efektu, a stała, rozpoznawalna stylistyka fotografa może ją uspokoić. Nie zmienia to faktu, ze na każdym ślubie należy eksperymentować, myśleć na bieżąco nad ciekawymi kadrami. W każdym reportażu, nawet robionym na tej samej sali staram się skupić na tym co wyróżnia Młodą Parę. Przecież każda różni się temperamentem i gustem, co widać w zachowaniu i oprawie wesela. Ekspresyjna Panna Młoda swoje emocje i żywy temperament pokaże na zdjęciach. Podobnie będzie z osobą stonowaną i spokojną. To zupełnie inni ludzie, inne wesela, inne emocje i odbiór zdjęć.

5 rad dla Pary Młodej od doświadczonej fotograf 

  1. Zaufaj swojemu fotografowi. Nie stresuj. Masz i tak dość stresu w dniu ślubu 🙂
  2. Nie skupiaj się na pozowaniu i tym jak wyglądasz, tylko bądź sobą. Dzięki temu zdjęcia ukażą Wasz charakter i, jak to często mówią Pary Młode, będą „takie Wasze” 🙂
  3. Powiedz fotografowi wcześniej o ważnych dla Ciebie ujęciach, np. zdjęciu z babcią która wcześniej wychodzi.
  4. Nie wstydź się okazywać emocje zarówno w dniu ślubu jak i na sesji. Jeśli chce Ci się płakać, płacz! Jeśli na sesji coś Was rozśmieszyło, nie strofujcie się nawzajem, by się uspokoić. Wręcz przeciwnie, wygłupy mile widziane!
  5. Nie czuj się głupio pozując. Fotograf wybierze najlepsze ujęcia, te korzystne dla Was i najnaturalniejsze.

 

Dziękujemy bardzo za wszystkie odpowiedzi i wspaniałe zdjęcia. #dozobaczeniaprzybarze


Magda Krzyszkowska
www.CudaNiewidy.pl 

Sama mówi o sobie : „Jestem uśmiechniętą, otwartą dziewczyną, której całe życie kręci się w okół fotografii.

Jestem romantyczką, a śluby często wzruszają mnie do łez. Szczerze przeżywam je razem z moimi parami starając się uchwycić piękne momenty i prawdziwe emocje. Moja Wielka  przygoda z fotografią rozpoczęła się na studiach. Ta pasja pochłonęła mnie do tego stopnia, że porzuciłam dotychczasową ścieżkę zawodową jako prawnik, by fotografować ludzi i ich historie pod nazwą Cuda Niewidy.”

Jej zdjęcia wielokrotnie ukazywały się na łamach prasy krajowej Wesele, Gala oraz na portalach internetowych ŚlubNaGłowie.pl, Bridelle.pl, Zankyou.pl, a niektóre z nich zaczęły wymieniać ją pośród najlepszych fotografów ślubnych w Polsce Sweetwedding.pl, Gala Wedding. Ukończyłam kierunek „Fotografia” w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu oraz studium grafiki komputerowej.