Nalewka truskawkowa - czyli jak przetworzyć owoce na pyszny alkohol własnej roboty.
Wielu z Was zapewne miało okazję kosztować różnego rodzaju nalewek wyprodukowanych z owoców sezonowych. Mowa tu oczywiście o własnoręcznie przygotowanych trunkach.
Lato sprzyja zbiorom rożnego rodzaju owoców, które kuszą zarówno świeżością jak i ceną. Jednym z takich owoców jest nasza pyszna, polska truskawka. Dziś podpowiemy Wam jak przy użyciu tego właśnie owocu stworzyć wspaniałą nalewkę truskawkową.
Trunek ten doskonale sprawdzi się w długie zimowe wieczory, jako atrakcja na Waszym przyjęciu lub nawet jako prezent dla bliskiej osoby. Cały proces podzieliliśmy na kilka etapów. A więc do dzieła!
Składniki:
- 2 kg truskawek
- 1 kg cukru
- 0,7 litra spirytusu
- 0.5 litra wódki
- dwa słoje 5 litrowe
- Buteleczki
- Dekoracje: wstążki
Nalewka truskawkowa - etap 1
Przyrządzenie nalewki wbrew pozorom nie jest trudną sztuką.
Czasem proste połączenia dają największe efekty.
Produkcje nalewki zacznijcie od kupna produktów, które są do niej potrzebne. W okresie letnim zajrzyjcie do Waszego ulubionego punktu, w którym kupicie truskawki. Najlepszą formą pozyskania jest potocznie zwany "warzywniak", z których uzyskacie świeże i pełne aromatu truskawki.
Po powrocie do domu, myjemy, szypułkujemy i odstawiamy truskawki, w celu odsączenia z wody. Następnie pokrójcie na mniejsze kawałki, tak aby puściły sok, podczas fermentacji w słoiku, ponieważ w tym będzie przygotowywana nalewka. Tak w słoiku :) !
Dziwne ? Pamiętajcie, że nalewkę przyrządzacie sposobem "domowym" więc użyjecie sprzętów powszechnie dostępnych w domu. Dlatego tylko jedno naczynie będzie Wam służyło do stworzenia nalewki. Umyte i pokrojone truskawki wrzucacie więc do naczynia.
Kolejnym krokiem, który przysłuży do stworzenia nalewki jest cukier.
Na 2 kg truskawek, wsypujemy do Naszego słoika 1 kg cukru. Spowoduje to rozpuszczenie owoców i wydobycie z nich soku, na którym najbardziej Wam zależy.
Jak zapewne wiecie - bez alkoholu nie ma nalewki. Przygotujcie więc 0.7 litra spirytusu oraz 0.5 litra wódki czystej ( marka nie ma znaczenia).
Zakupiony alkohol wlejcie do słoika, do którego wsypaliście truskawki i zasypaliście ją cukrem. Pamiętajcie, aby truskawki były w 100% pokryte alkoholem. Zakręćcie słoik i gotowe !
Nalewka truskawkowa - etap 2
Aby nalewka nabrała aromatu oraz wyrazistego smaku, jak wcześniej zostało wspomniane, musicie odstawić ją w chłodne miejsce na około 3 miesiące.
W trakcie produkcji nalewki, bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać to przemieszanie mieszanie całej zawartości (raz na 3 dni), dzięki czemu zwiększycie jakość Waszej nalewki.
Po okresie 3 miesięcy zakończył się okres produkcji i jesteście gotowi na tzw. "filtrację".
Użyjcie drugiego słoika. Na wierzch połóżcie gazę i zabezpieczcie ją gumkę recepturką. Jest ona dostępna zapewne w każdym domu. Następnie, przy użyciu małej chochelki, przelewacie zawartość jednego słoika do drugiego, filtrując ją przy użyciu gazika. Właśnie tam znajdować się będzie kwintesencja Waszego trunku.
Po przefiltrowaniu do nowego naczynia, czas na butelkowanie, czyli ostatnią część Naszej produkcji.
Przygotujcie sobie zestaw buteleczek i przelejcie gotową nalewkę do nich. Zakręćcie i udekorujecie według własnej inwencji twórczej. Tak przyrządzoną nalewkę możecie spożywać już dzień po przygotowaniu.
Taka nalewka świetnie sprawdzi się w jesienne wieczory, a smak truskawek przypominał Wam będzie słoneczne lato. Trunek ten to również doskonały prezent dla przyjaciół czy rodziny. Przelany do ładnej butelki i przyozdobiony według Waszego uznania, będzie bardzo oryginalną formą podarunku.
Sprawdź jak zrobić ŚWIĄTECZNĄ NALEWKĘ ==> KLIKNIJ
Możecie przelać ją również w mniejsze buteleczki i przekazać gościom weselnym na swojej uroczystości. Dzięki temu będą Was pamiętać w momencie kosztowania jej z najbliższymi :)